Athletics News

Congratulations To Our Spring Sports Award Winners!

Our Crusader athletes who participated in spring sports were honored in an awards ceremony held on Tuesday, May 14.  Winners of the MVP, Coach’s, Most Improved and Academic awards are listed below:

Middle School Girls' Soccer
MVP - Megan McGovern
Coach's Award - Callie Brandenburg
Most Improved - Celia Long

Academic Award - Megan McGovern

Middle School Baseball
MVP - Nolan Paladugu
Coach's Award - Ben Stubbs
Most Improved - Benji Horton

Academic Award - Ethan Flynn

Varsity Men's Soccer
MVP - Christian Kurtz
Coach's Award - Barry Do
Most Improved - Gabriel Makowski

Academic Award - David Henao

Varsity Women's Soccer
MVP - Morgan Rice-Weber
Coach's Award - Virginia Shealy
Most Improved - Cadence Boehm

Academic Award - Alex Svacha

Varsity Baseball
MVP - Zach Seiter
Coach's Award - Luke Alsborg
Most Improvded - Thomas Marpes

Academic Award - Banks Brandenburg

Varsity Golf
MVP - Ryan Flynn
Coach's Award - Jack Magera
Most Improved - Elijah Godsey

Academic Award - Ryan Flynn

Varsity Men's Track
MVP - Ned Horton
Coach's Award - Mark Walsh
Most Improved - Kaiden Sample

Academic Award - Drew Childers

Varsity Women's Track
MVP- Alex Svacha
Coach's Award - Morgan Rice-Weber
Most Improved - Lexii McDowell
Academic Award - Alex Svacha    

 

Crusaders Shine At State

Track State 3

The Shannon Forest Track & Field team entered into the SCISA State meet with high hopes and came home beaming with pride and medals! The following is a breakdown of the State Meet:

-The Girls team took a resounding 2nd place to bring home the SCISA A-AA Championship 2019 State Runner Up title. The championship team won with a total of 161 points, but the Lady Crusaders finished close behind with 110 points!

Individual and team victories included:

-1st Place Girls 100M Dash - Morgan Rice-Weber
-1st Place Girls 200M Dash - Morgan Rice-Weber
-3rd Place Girls 200M Dash - Megan Rice-Weber
-4th Place Girls 200M Dash - Aubri Karr
-1st Place Girls 400M Dash - Morgan Rice-Weber
-2nd Place Girls 400M Dash - Ansley Karr
-3rd Place Girls 400M Dash - Megan Rice-Weber
-1st Place Girls 4x100M Relay - Alex Svacha, Megan Rice-Weber, Ansley Karr & Aubri Karr
-1st Place Girls 4x400M Relay - Aubri Karr, Ansley Karr, Megan Rice-Weber & Morgan Rice-Weber
-5th Place Girls 4x800M Relay - Alyssa Heaton, Claire Butcher, Aubrey Bouvier & Cara Grace Phillips
-2nd Place Girls High Jump - Alex Svacha
-5th Place Girls Long Jump -  Aubri Karr
-2nd Place Girls Discus - Lexii McDowell
-3rd Place Girls Shot Put - Magdalena Birkner
-1st Place Girls Pole Vault - Alex Svacha with a SCISA state record of 11’6” that met the 1st team All-American standards 
-2nd Place Boys 110M Hurdles - Luke Alsborg

WE LOVE OUR CRUSADERS!

Click HERE to view more photos in our online gallery!

 

Crusader Track Team Dominates At Region Meet

The Varsity Crusader Track team raced to new records and multiple victories in last Saturday’s SCISA 1-2A Region Track and Field Championship Meet.  Our Lady Crusaders earned the 2019 Region Champion spot with a total of 122 team points! The team won 13 of the 17 events they entered, sweeping every sprint, field event and relay.  The 2nd place team finished with half of those points at 61. Shannon’s Boys team took the runner-up spot with 61 points.  The following is a breakdown of individual victories:

 IMG 8431 resized 2

Girls
High Jump - Magdalena Birkner and Alex Svacha both tied the region record at 4’8” held by our own high jump coach and Shannon Forest graduate Veronika Birkner.  Magdalena won based off of attempts with Alex coming in 2nd.
Disc - Lexii McDowell with a new region record of 76'9"
Shot - Lexii McDowell
Pole Vault - Alex Svacha with a new region record of 11'
Triple Jump - Mary Elise Clement 
Long Jump - Aubri Karr
100 Hurdles - Mary Elise Clement
100M - Morgan Rice-Weber with a new region record of 12.7 seconds
200M - Megan Rice-Weber
400M - Morgan Rice-Weber
4x100M Relay - Aubri Karr, Ansley Karr, Megan Rice-Weber, Alex Svacha
4x400M Relay - Aubri Karr, Ansley Karr, Megan Rice-Weber, Morgan Rice-Weber

4x800M Relay - Aubrey Bouvier, Claire Butcher, Alyssa Heaton, Cara Grace Phillips

Boys
High Jump - Drew Childers
Shot Put - Seth Costa

110 Hurdles - Luke Alsborg 

Head Coach Jynne Stowe had this to say about the winning day, “We are blessed to coach kids who bought into what we were doing as coaches and who were willing to rise to a level of excellence we set for them. These kids have pushed their bodies and their minds beyond what they believed was possible. They have represented Shannon and represented Christ and have competed with integrity, determination and strength.  This is why I am at Shannon...thank you all!”

GO CRUSADERS!  CAN’T WAIT FOR STATE!

 

 Muncy Named To All-Upstate Team

David Muncy.jpgresized

Senior Crusader David Muncy has been named to the Greenville News 2018-19 All-Upstate Boys Basketball Team.  The team will be recognized at an annual awards program on Thursday, May 23 at the Greenville Convention Center, during which the Boys Basketball Player of the Year will be announced.  Congratulations, David!