Middle/High School News

Congratulations to all of our seniors, Middle and High School students who received achievement awards for the 2018-2019 school year.

Class of 2019 Awards

Valedictorian

Alexander Case

Salutatorian

Madeline Makowski

Attendance Award: 1st Grade - 12th Grade
Julia Harris
Attendance Award: K5 - 12th Grade
Jack Devine
Ryan Flynn

Madeline Makowski

Student Council President Award
Madeline Makowski

Chase Wheeler

DAR Good Citizenship Award

Julia Harris

Class Day Cover Award

Kyrsten Cornett

Service Cords (300+ Service Hours)
Rylee Bryant
Rachel Diemer
Lauren Doughty
Cassie Fischer
Julia Harris
Madeline Makowski

Anna Pereda

Honor Graduates
3.5 GPA
No more than two grades below 80 in one year
No grade below a 75
Rylee Bryant
Alexander Case
Rachel Diemer
Barry Do
Lauren Doughty
Gretchen Finley
Ryan Flynn
Allison Graham
Julia Harris
Madeline Makowski
David Muncy
Anna Pereda
Zachary Seiter

Alexandra Svacha

2019 SCISA Certificate of Honor
Rylee Bryant
Alexander Case
Rachel Diemer
Barry Do
Lauren Doughty
Gretchen Finley
Ryan Flynn
Julia Harris
Madeline Makowski

Alexander Svacha

ACSI Writing Award
Superior
Gretchen Finley
Excellent
Rachel Diemer
Good
Alexander Case

Lexii McDowell

Class Awards
AP Literature - Alexander Case
English 12 CP - Alexandra Svacha
AP Biology - Gretchen Finley
Kinesiology - Rylee Bryant
Astronomy - Gretchen Finley
Statistics - Julia Harris
AP Calculus - Madeline Makowski
Trigonometry - Alex Fischer
Economics - Madeline Makowski
Government - Alexander Case
Bible - Gretchen Finley
Drama - Anna Pereda and Rachel Diemer
Art - Kyrsten Cornett
Yearbook - Madeline Makowski and Lauren Doughty

Choir - Julia Harris and Anna Pereda

Key Club Awards
Excellent Participation
Lauren Doughty
Alex Fischer
Gretchen Finley
Julia Harris

Madeline Makowski

Four Years of Key Club
Lauren Doughty
Gretchen Finley
Julia Harris

Madeline Makowski

Athletic Awards

Athlete of the Year
Ryan Flynn

Julia Harris

Scholar Athlete of the Year
Zack Seiter

Gretchen Finley

Wendy’s High School Heisman

Michael McDowell

Senior Athletic Plaques
Eli Bouvier
Rylee Bryant
Kyrsten Cornett
Jack Devine
Rachel Diemer
Barry Do
Lauren Doughty
Gretchen Finley
Alex Fischer
Cassie Fischer
Ryan Flynn
Adam Frank
Chris Geelhoed
Julia Harris
Lexii McDowell
David Muncy
Anna Pereda
Niklas Schreyer
Zack Seiter
Olivia Shorter
Alexandra Svacha

Chase Wheeler

2018-2019 Middle/Upper School Awards

6th Grade Awards:
English 6 - Chloe Nickles
Math 6 - Chloe Nickles
Bible 6 - Chloe Nickles
Science 6 - Carson Mangum
History 6 - Chloe Nickles
Bucket Drumming - Ethan Flynn

Middle School French - Chloe Nickles

7th Grade Awards:
English 7 - Megan McGovern
Pre-Algebra 7 Honors - Caroline Coffey
Pre-Algebra 7 CP - Jean de Bellefeuille
Bible 7 - Megan McGovern
Science 7 - Megan McGovern
History 7 - Caroline Coffey
Middle School STEM - Delaney DeJong
Middle School Leadership - John David Rollings and Caroline Coffey
Middle School Spanish - Jean de Bellefeuille
PE - David Dimenna
Middle School Drama - Jean de Bellefeuille

Middle School Creative Writing - David Dimenna

8th Grade Awards:
English 8 Honors - Eden Cummings
English 8 CP - Corey Bishop
Algebra 1 Honors - Callie Brandenburg
Pre-Algebra 8 CP - Brooke Dhillon
History 8 - Callie Brandenburg
Science 8 - Callie Brandenburg
Bible 8 - Karis King
Choir - Caroline Malone
Middle School Art - Callie Brandenburg

Computer 1 - Eden Cummings

9th Grade Awards:
English 9 CP - Olivia Long
English 9 Honors - Jana Kronzucker
Algebra 1 CP - Holly Weathers
Spanish 1 - Caroline Russell
World History CP - Banks Brandenburg
Bible 9 - Jana Kronzucker
Biology CP - Emma Voelkert
Biology H - Caroline Russell
Geometry H - Jana Kronzucker
German III - Jana Kronzucker
German I - Banks Brandenburg
French 1 - Emma Voelkert
French 2 - Jana Kronzucker

Computer 1 - Emma Voelkert

10th Grade Awards:
English 10 CP - Asher Moorhouse
English 10 Honors - Kendal Fallaw
Spanish 2 - Cadence Boehm
Algebra 2 Honors - Cadence Boehm
Geometry CP - Shelley Thompson
Chemistry CP - Sofia Pereda
Chemistry Honors - Cadence Boehm
Bible 10 - Cadence Boehm
AP US History - Cadence Boehm
Algebra 2 CP - Noelle Shorter
US History CP - Anna Arnold

Art - Anna Arnold

11th Grade Awards:
AP Euro - John Do
World History 2 - Jake Martin
English 11 CP - Matthew Heckman
English 11 H - Drew Childers
AP Language and Composition - Jack Cummings
Pre-Calculus Honors  - Ned Horton
Human Anatomy CP - Jake Martin
Bible 11 - Vicky McGovern
Spanish 3 - Ned Horton
French 3 - Vicky McGovern
Physics H - Drew Childers
Concert Choir - Ansley Sanders
Theatre - Jake Martin
PE - John Do

Yearbook - Vicky McGovern

Duke TIP Qualifying Students:
6th Grade:
Amelia Agra
Ethan Flynn
Morgan Flynn
Aubrey Glenn
Jamie Juhnevicz
Chas Lopez
Andrew MacMeccan
Carson Mangum
Aiden McConnell
Ella Mitchell
Chloe Nickles
James Nickles
Cara Grace Phillips
Davis Randolph
Seth Ryman
Kaden Sample
Alexis Sanchez
Rebecca Smart
Bella Tomforde
Kaden Wallace
7th Grade:
Claire Butcher
Caroline Coffey
Delaney DeJong
Miguel Escobar
Elijah Godsey
Daniel Henao
Megan McGovern
Declan More
Hollyn Nelson
Samuel Norman
John David Rollings
Elizabeth Spicer

Iain Webber

Duke TIP State Level Recognition
Megan McGovern

John David Rollings

Duke TIP Grand Recognition

John David Rollings

SCISA George Grice Certificate Recipients
Tristan Alford
Callie Brandenburg
Lauren Clute
Eden Cummings
Benji Horton
Karis King
Jack Magera
Allison Mullikin
Lily Shi

Zack Tattershall

West Point Leadership Award

Jacob Goin

Junior Scholars (11th Grade Recognition)
Furman University Scholars
Jack Cummings
John Do
Edward Horton
Wofford Scholars Program
Jack Cummings
John Do
Edward Horton
Presbyterian College Junior Fellow Scholar
Del Agbomi
Luke Alsborg
Aubrey Bouvier
Jack Cummings
Giancarlo Deleon
John Do
Jacob Goin
Edward Horton
Aubri Karr
Victoria McGovern
Brooke Tattershall

Key Club Awards
Excellent Award
Kendal Fallaw
Jacob Goin
Paige Harris
Olivia Long
Megan Rice-Weber
Morgan Rice-Weber
Ansley Sanders
Holly Weathers
Outstanding Award
Luke Alsborg
Banks Brandenburg
Jack Cummings

Victoria McGovern

ACSI Creative Writing Awards  
Good
8th Grade
Eden Cummings
Taylor Estepp
9th Grade
Joshua Heckman
Reagan Phillips
10th Grade
Cadence Boehm
Kendal Fallaw
Excellent
8th Grade
Callie Brandenburg
Karis King
Rylie Pelletier
10th Grade

Sofia Pereda

Math Olympics
6th Grade
Jamie Juhnevicz
Aiden McConnell
Chloe Nickles
Kolten Thrasher
Bella Tomforde
Kaden Wallace
7th Grade
Camden Christian
Caroline Coffey
Jean de Bellefeuille
Megan McGovern
John David Rollings
Elizabeth Spicer
8th Grade
Eden Cummings
Karis King

Lily Shi

Triple Crown Awards

Awarded to students who have played sports in the fall, winter and spring seasons.

Middle School
6th Grade:
Ethan Flynn
Seth Ryman
Kaden Sample
7th Grade:
Claire Butcher
Caroline Coffey
Elijah Godsey
Megan McGovern
8th Grade:
Jack Magera
Nolan Paladugu
Ben Stubbs
Zack Tattershall

Brandon Wilkins

High School
9th Grade:
Anna Kathryn Belew
10th Grade:
Shelley Thompson
11th Grade:
Magdalena Birkner
Megan Rice-Weber
Morgan Rice-Weber

Mark Walsh

National Junior Honor Society Inductees
9th Grade:
Emma Voelkert
Eric Voelkert
8th Grade:
Brooke Dhillon
Jack Magera
Caroline Malone
Nolan Paladugu
7th Grade:
Reese Bryant
Claire Butcher
Addie Childress
Camden Christian
Caroline Coffey
Jean de Bellefeuille
Delaney DeJong
David Dimenna
Miguel Escobar
Trenton Frey
Elijah Godsey
Emily Long
Anderson Mathias
Megan McGovern
Samuel Norman
John David Rollings
Elizabeth Spicer
Jaylynn Sutton
Anna Ward

Zander Wilk Ruble

National Honor Society Inductees
10th Grade:
Anna Arnold
Cadence Boehm
Kendal Fallaw
Faith Gilmore
Luigi Loreto
Benjamin Norman
Sofia Pereda
Noelle Shorter
Shelley Thompson
Kaz Thrasher

Clark Young

2018-2019 Student Ambassadors
7th Grade:
Ethan Flynn
Morgan Flynn
Tucker Shealy
Bella Tomforde
8th Grade:
Delaney DeJong
Megan McGovern
Samuel Norman
Zander Wilk Ruble
9th Grade:
Callie Brandenburg
Eden Cummings
Ben Stubbs
Brandon Wilkins
10th Grade:
Banks Brandenburg
Drew Freeman
Paige Harris
Holly Weathers
11th Grade:
Anna Arnold
Asher Moorhouse
Cassidy Stubbs
Shelley Thompson
Kaz Thrasher
Jacob Goin
Ned Horton
Ansley Sanders
Brooke Tattershall